Finucci barátom meglepett egy bolhapiacon vásárolt furcsasággal. Háromrészes biztonsági borotva, amelyből fésű vagy perem nélkül, teljesen szabadon mered kétfelé a penge. Hoppá, ezt aztán valami!
Az NC (no comb) csupán saját költés, nem hivatalos modellnév. Igaz, elsőnek a without comb jutott eszembe, pontosabb is lenne – na de hát mégis, hogy festene és hagzana, hogy Wizamet WC.
Azt hihetnénk, hogy egyedi átalakítás eredménye ez, de ennek úgy a konstrukció, mint az a tény is ellentmond, hogy Finucci egyszerre két ugyanilyet is vásárolt, illetve bár a nyele ugyanaz ugyan, mint a Wizamet P-1 Junior modellé, a fej mindkét része más kialakítású. Azért persze némi rejtélyillat még érződik a levegőben, úgyhogy ha valakinek van valami plusz infója, ne hallgassa el.
Az alaplemez alján ott a W-logó: a Wizamet „a” hajdani lengyel borotvacég volt, ő gyártotta a Polsilver pengéket is, majd a rendszerváltás utáni lengyelországi privatizáció során, kelet-európai terjeszkedése fontos elemeként 1992-ben a Gillette vásárolta meg.
A borotva persze nem volt ilyen szép állapotban, a képeken látható már alapos suvickolás és polírpasztázás eredménye. A nyél alumínium, a tartólap is, a fej fölső része nikkelezett réz. Hossza 97 mm, tömege 35 g. A kivitel meglehetősen precíz, a nyél megszorítás előtt sem lötyög.
Ami a használatot illeti – hát ahhoz hozzá kell szokni, az biztos. Az első csapda, amibe belefutottam, rögtön a penge behelyezése után történt: reflexből leraktam a mosógép tetejére. Ugyanúgy, ahogy minden másik biztonsági borotvámat is, borotválkozás előtt. Aztán, miközben tettem-vettem, egyszercsak megálltam: rájöttem, hogy valami nem stimmel.
De nem ám: fésű és perem híján a fej hosszanti oldalán nyugvó borotva ilyenkor ugyebár pont a penge élén nyugszik. Sebaj, penge a kukába (na persze csak átvitt értelemben, pengét külön gyűjt, szemétbe sose!), innentől pedig figyelés, hogy ha leteszem, akkor a fej a rövidebb oldalon feküdjön, és lehetőleg ne is dőljön el.
A borotválkozás gond nélkül megy, és nagyon alapos eredményt ad – ami persze nem nehéz, ha az ember borotvakés használatához is hozzá van szokva. Kezdő biztonságisnak azonban nem merném ajánlani: a helyes szög eltalálása még csak egy dolog, emellett ott van a „csupaszság” okozta drill, a veszélyérzet is. Gyakorlott DE-s kézben azonban kifejezetten hatékony szerszám, jelentős adrenalinfaktorral, borotvakés-közeli élményt ad.
Utolsó kommentek