Mi is ez?

Rózsa Edvárd blogja a hagyományos borotválkozásról: pamacsokról, pengékről, borotvakésekről, borotvakészülékekről, szappanokról, krémekről, kövekről, bőrökről, illatokról...

Utolsó kommentek

  • gaboh: Angolszászoknál volt egy érdekes megoldás. A fürdőben, a falba dobálták. Vagy a gyógyszeres szekré... (2023.03.30. 16:03) Te miben gyűjtöd?
  • Majdénmegmondom: Árulja már el valamelyikőtök, hogyan fér át egy sörösdoboz 1 cm-es nyílásán egy borotvapenge! (2020.07.19. 16:52) Te miben gyűjtöd?
  • GBL: Tényleg, hiszen annak idején néztem is a térképen! (2019.10.15. 13:04) Mit nyomkodsz? Tekerj!
  • Lycan616: @Enomee: Szia lehet kicsit megkésve (4 év) de remélem nem adtad fel ezt a hobbit , nem rég került ... (2019.06.30. 21:30) Extrasol – az ördög álruhában
  • delejes: Remélem, folyt. köv.... (2019.04.09. 09:48) Szép Ernő: Borbélyhab
  • Utolsó 20

Rajongók

Címkék

aftershave (12) állvány (1) alpa 378 (1) american crew (1) apollo (1) astra (1) bajusz (3) ball end (1) balzsam (5) barbon (1) barbus (1) bay rum (4) biztonsági (29) bobs razor works (2) bögre (3) böker (1) bond (1) borbély (28) borbélynégyes (1) borbélyoszlop (2) borbélyszék (1) borosta (1) borotva (1) borotvakés (18) borotvakrém (18) borotválkozás (2) borz (5) botanika (1) brit (5) cade (1) captain (1) castle forbes (2) click (1) cobra (1) crabtree & evelyn (1) cseh (1) damaszt (1) de vergulde hand (2) dollarshaveclub (1) double edge (22) dreszmann (1) edény (11) edwin jagger (1) eldobható (6) élező (1) esemény (4) extrasol (1) facebook (1) faggyú (1) fasan (1) fat boy (1) fat handle (1) feather (3) fender (1) fenés (1) fésű (1) figaró (1) figaro (1) film (5) flaschner (2) floid (2) floris (1) föld napja (1) fotó (8) francia (3) gasztro (1) gél (1) gillette (16) glicerinszappan (2) goldenblog (2) goodfella (1) hab (1) harris (1) hellókarácsony (2) holland (2) horvát (1) ikea (2) ikon (1) iparművészet (2) ipartörténet (17) iphone (3) irodalom (20) iwa (2) játék (1) jégkorong (1) karácsony (4) kecsketej (1) képzőművészet (3) kézműves (3) kiállítás (1) kiegészítők (4) környezet (2) kozmetikum (31) kult (54) laser (1) la toja (1) lea (1) léber (2) lengyel (2) levendula (1) lime (2) (2) loccitane (1) lord (2) lush (1) madame scodioli (2) magyar (1) mannaszappan (1) master cutlery (1) merkur (2) metropolitan (1) ming shi (1) módszertan (3) monsavon (1) mozi (13) mühle (3) műköszörűs (1) myrsol (1) natúr (6) német (2) nem habzó (2) néprajz (1) női borotválkozás (2) obszidián (1) ökológiai lábnyom (2) olaj (1) olasz (7) old spice (1) olvasztás (1) omega (2) óra (1) osztrák (1) pamacs (11) pamacstartó (3) panatta (1) parker (1) penge (13) pesti borbélyház (1) pino silvestre (1) pitralon (2) plisson (1) pré de provence (1) proraso (3) puma (1) rádió (1) rajzfilm (2) ralon (1) ranger tech (1) razolution (1) reklám (8) rooney (2) royall lyme (1) rozmaring (1) rúdszappan (2) schick (1) shavette (2) simbatec (1) simpson (1) single edge (1) six shooter shaving (1) slant (2) spanyol (3) sport (1) stick (1) suavecito (1) sul filo del rasoio (2) supermax (1) svájci (1) szantál (1) szappan (16) személyiség (9) szép ernő (3) szintetikus (2) szlovák (1) szolgáltatás (1) tech (2) techmatic (2) technika (4) teszt (33) tetoválás (1) tgn (1) the art of manliness (1) the art of shaving (1) the gentlemens quarter (2) thiers issard (1) tilos rádió (1) történelem (14) travel tech (1) truefitt & hill (2) trumper (2) tubustekerő (1) ultimate comfort (1) űrhajózás (3) usa (5) utazás (7) várostörténet (5) vásár (3) videó (21) vie long (2) vision (1) wars (1) weleda (1) wilkinson (4) wizamet (1) yuma (1) zene (3) zero (1) zeva (1) zsilett (2) Címkefelhő

Daredevil és Blazsek Adolfné

2010.02.21. 14:26 pamacs&penge

 Ezt a borotvakést az eBay-en vettem, és természetesen főleg a neve miatt izgultam rá, naná. Aki nem lenne eléggé jártas a nemzetközi képregény-irodalomban: Daredevil a Pókember, Hulk, Captain America stb. mellett a Marvel-univerzum egyik régi, oszlopos tagja. A poszt apropója azonban nem ez, hanem hogy fussunk egy kört a régi borotvakések ipar-, kereskedelem- és várostörténeti vonzatai körül.

vogel,daredevil,straight razor,borotva

S hogy hogy jön ide Daredevil meg Blazsek Adolfné? Mindjárt kiderül.

A Daredevilt nemcsak megnyertem, hanem ráadásul még meg is jött (ez itthon ugye mindig drill, hosszan és tételesen tudnék mesélni arról, hogy az utóbbi néhány évben hány honi vagy külföldi vásárlásom tűnt el a Magyar Posta ténykedésének köszönhetően). A penge sérülésmentes, a nyél elefántcsont-utánzat. Élezni azért persze kellett rajta, de egyébként tökéletes darab. A penge tövének jobb oldalán a következő felirat: K. A. VOGEL, Chicago Ill., Made in Germany. Ez az, ami alapján el lehetett indulni – mert az ember mindig elindul, ha nem olyan ismert adatok vannak a borotváján, mint hogy J. A. Henckels, Zwillingswerk, Solingen – például. 

vogel,daredevil,straight razor,borotva

Nem különösebben közismert, de tudnivaló: a borotvakéseken és azok dobozain igen gyakran nem a tényleges gyártó neve található, hanem azé a hajdani kereskedőé, aki azt az (itthoni viszonylatban jórészt solingeni) gyártótól a saját nevére feliratozott pengével és/vagy dobozzal rendelte meg. Mindezt mindenféle variációban láttam már: eredeti (gyártói) pengefelirat kereskedői dobozzal, kereskedői pengefelirat gyártói dobozzal, illetve gyakori eset az is, hogy a penge tövének egyik oldalán (általában a bal oldalon) a gyártó neve és városa, a másik oldalán a megrendelő/kereskedő neve található. 

Photobucket

Ilyen név például a Blazsek Adolfné. Blazsek Adolfnénak ugyanis acéláru-kereskedése volt, és Solingenből, a számtalan ottani műhely valamelyikétől a saját nevére rendelte a borotvákat, a késeket, az ollókat. Mint föntebb említettem, általánosan elterjedt dolog volt ez, úgy Európában, mint az Egyesült Államokban. Mára persze az esetek elsöprő többségében sem a kereskedő, sem a gyártó nem létezik, emléküket esetünkben csak a régi borotvák és azok dobozai őrzik. Meg régi telefonkönyvek, amelyek ilyen irányú keresgélésekkor a leghasznosabb források. Blazsek Adolfné esetében mondjuk furcsa volt, hogy a Kecskeméti úton volt üzlete, ilyen utat ugyanis sehol sem találtam a korabeli fővárosban. Ezen a ponton az Index Fórum Budapest anno... topikjából kaptam segítséget: lafal az 1943 januári Telefonkönyvben megtalálta, hogy Blazsek Adolfné acéláru kereskedése a IV. Kecskeméti utca 1. alatt volt (fióküzletei még két helyen) – tehát a mai, V. kerületi Kecskeméti utcában (ekkor még nem az 1950 utáni Nagy-Budapestről beszélünk), csak valószínűleg rosszul nyomtatták a dobozt.

Megjött tehát a Daredevil, és már csak rutinból és lelkiismeretből is futottam egy pár kört a gyártó után. Először a talán legteljesebb olyan listán kerestem, amely a hajdani solingeni gyártókat és az általuk használt márkaneveket tartalmazza – semmi. Majd a Vogel név után a Google-n, hátha legalább az kiderül, hogy a név egy elfeledett solingeni gyártót jelöl-e (a német név alapján erre volt esély), vagy valaki mást (a Chicago/Illinois egyebet sejtetett). Így történt, hogy egy Flickr-es fotóalbumban megtaláltam a Chicagóban még mindig létező K. A. Vogel & Sons késes-köszörűs műhely és üzlet cégérének és portáljának fényképét. Alapítva 1909-ben. 

Photobucket

Tehát ha úgy vesszük, a chicagói Vogelék végül is nagyjából megfelelnek a pesti Blazsek Adolfnénak – akinek örökösei némely viharos és szomorú történelmi események nélkül akár szintén ma is működhetnének. (Persze ilyenre is van példa, lásd Flaschner Kálmán mai is létező üzletét a Váci utcában.)

S hogy mindebben mi az érdekes és az izgalmas? Ízlés és érdeklődés dolga, de az biztos, hogy így azért mégiscsak máshogy néz az ember a borotvájára. S ha valaki Chicagóban jár, köszönjön be Vogeléknak helyettem is.

 

Képek: Pamacs és penge

Szólj hozzá!

Címkék: ipartörténet várostörténet borotvakés

A bejegyzés trackback címe:

https://pamacsespenge.blog.hu/api/trackback/id/tr601524704

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása