Ugye, hogy egy hangtompító is lehet szép? Naná, elvégre miért pont egy hangtompító ne lehetne szép. Mondjuk ez speciel egyáltalán nem hangtompító. Ez a Parker 22R nyele.
Már régóta szerettem volna közelebbről megvizsgálni és kipróbálni egy Parkert, így kapóra jött, hogy netes rendelgetés nélkül, sima Kálvin-téri találkozóval, másodkézből, itthon tudtam szert tenni egyre. A Parker ugyebár indiai, és viszonylag ritka madár: ha aktuális gyártású, új pillangós borotvát szeretnénk, akkor a szűk kínálatból ő és a kínai Weishi a legkézenfekvőbb választás. Pont azt a modellt tudtam megvenni, amellyel a képek alapján a legjobban szemeztem: a 22R típusú, „taktikai” kinézetű darabot, melynek már a típusjelzése is olyan, mintha valami kaliber lenne – egyébként néhol az Interceptor nevet is viseli.
Hogy főleg ez tetszett, az nem csoda, a Parkerek esetében ez teljesen normális dolog, hisz megjelenése és színe miatt ez a leglátványosabb darab az indiai márka (gyártó: Deepak Enterprises) kínálatában. A 22R taktikai lookját részben a gunmetal finish, részben a szokatlan bemarások kölcsönözte külső adják.
Ezt a gunmetal finish-t leginkább fegyvercső kivitelnek vagy bevonatnak fordíthatnánk, és a lőfegyverek acéljának sötétített (kékített, barnított) felületére utal. A Parkeren ez egy mély, barnás bronz színt jelent, ami a biztonsági borotvák körében uralkodó ezüst- és ritkábban aranyszínű bevonatokhoz igencsak ritka – igaz, valószínűleg pont a Parker 22R sikerén felbuzdulva már a kínai Weishi is kijött vele a saját borotváin. A nyél hosszanti bordáin lévő mély, rézsútos bemarások érdekes hatást adnak, a különálló, vastag gyűrű szintén fegyveres hangulatot áraszt. Utóbbi nem forog, csak fogjuk: a nyitást és a zárást az alsó rész, a „hangtompító” intézi.
A borotva elég nehéz, mert van benne anyag bőven: a tömege 81 g, és viszonylag hosszú is, 106 mm. A kivitelezés ezen a példányon abszolút rendben van: szépen forog, nem nyekereg, pontosan nyílik és záródik. Igaz, a Badger & Blade-en szóvá teszik az állítólag nem eléggé egyenletes minőséget – illetve ennek nem elég hatékony ellenőrzését –, ezt egyetlen darabon azonban elég nehéz lemérni.
A borotválással sincs gond: a 22R feje a jól ismert, klasszikus Gillette TTO (turn/twist to open) fej, amin sok mindent felfedezni már nem tudunk, de persze rontani rajta azért nem lenne lehetetlen, sőt. Itt erről szerencsére nincs szó, a kommandós munkája talán nem olyan kíméletes, mint az eredeti Gillette TTO-ké, de rendesen, alaposan dolgozik.
A Parker egyébként egyre színesebb palettát kínál, egy ideje nem csak Gillette TTO, hanem háromrészes, Merkur-klón fejes modelljei is vannak, a legdrágábbak szarunyéllel, 50 dollárért. A pillangófejes derékhad 25 dollár körül mozog. Itthon nem kapni, aki Parkert szeretne, az külföldi boltokból kell, hogy rendelje.
Képek: Pamacs és penge
Utolsó kommentek