Rendszeresen kapom a kérdést, hogy mit ajánlok, melyik a legjobb penge, melyik tart legtovább stb. Nos, itt nincs olyan, hogy általában legjobb. Neked legjobb, az van csak.
A zsilettpengével történő borotválkozás a világ legszubjektívebb műfaja. Nincs más módszer: ki kell próbálni egy csomó pengét, és az ember egy idő után rátalál a számára leginkább megfelelőre. Persze lesz, aki már előbb, és lesz, aki majd csak utóbb, ez szerencse dolga, de ezt a folyamatot egyszerűen nem lehet megspórolni. És nincs szabály, nincs kályha, nincs fogódzó: simán lehet, hogy a végén majd a létező legolcsóbb pengét szereti az arcod, a szuperdrága prémium meg irritál.
Egy kezdőnek nyilván már ez sem hangzik túl egyszerűen – a dolog a gyakorlatban azonban még ennél is komplikáltabb. Merthogy ugyanaz a penge különböző borotvákban is egész máshogy viselkedhet. Simán előfordul, hogy adott penge az egyik készülékben mennyország, a másikban meg csalódás. Magyarán a megfelelő penge-készülék kombinációt is meg kell találni. Újoncok, figyelem, mindettől elkedvetlenedni sem szabad ám: aki a borotválkozás ezen műfajára tér át, az mindezt nem teherként éli meg, hanem kifejezetten élvezi, hajtja a vadászösztön, és jó eséllyel akkor is rendszeresen fog új pengéket (és borotvákat) próbálgatni, amikor már rég megtalálta a számára amúgy kedvező kombinációt. És attól sem kell félni, hogy a penge-zsákutcák minden alkalommal egyben vérfürdőt is jelentenének – nem, a legtöbbször egyszerűen csak rögtön érzed, hogy valami nem stimmel: húz-nyúz, kihagy, nem alapos stb.
Az élesség, az éltartás elvileg viszonylag objektíven értékelhető dolgok lennének, ugye. Világszintű konszenzus alapján például elkönyvelhetjük, hogy a legjobb minőségű pengének a japán Feathert tartják, a hagyományos borotválkozók széles körében roppant magas a presztízse. Nem ok nélkül: iszonyúan éles, és hihetetlenül sokáig tartja az élét (vannak, akik bőven tíz alkalom fölött tudják használni, de jóval húsz fölöttiről is tudok). Mindez azonban még egyáltalán nem elég, és nem is garancia semmire, mert a legfontosabb, a szubjektum csak ezután jön: a mi arcunkon, a mi borostákon hogy viselkedik – ez itten a lényeg. A Feather rajtam például úgy, hogy fölöttébb tisztelem, de nem igazán szeretem. Számomra – bár ez viccesen hangzik – túl éles, és a vele történő első két-három borotválkozást a legtöbb készülékemmel inkább megsínyli az arcom (át is ugranám, ha lehetne), mert csak ezek után „áll be” a penge.
A használatok száma, mint minőségi tényező tekintetében azért is lehetetlen személyes ismeretség nélkül felelős tanácsot adni, mert még egy olyan, viszonylag tárgyilagosan megítélhetőnek tűnő faktor, mint az éltartás is hatalmas szórást mutathat egyén és borotválkozási szokás, módszer szerint. A borosta mennyisége (sűrűség, kiterjedés) egyik emberről a másikra akár tízszeres különbséget is mutathat. A szőrzet erőssége, keménysége szintén számít. Borotválkozáskor van, aki csak egy kört tesz, van, aki hármat is. Képzeljünk el egy-egy borotválkozást minden tényezőből a két szélső értékkel számolva – a penge igénybevétele szempontjából ez óriási különbséget jelent. Ha valahol, itt aztán tényleg érvényes, hogy your mileage may vary.
Ami a szubjektivitást illeti, vannak további megoldások, képbe jöhetnek egyéb megfontolások is – ízlés, kényelem, pénztárca dolga az egész. Egy olcsóbb penge a dobozból kivéve általában nem sokkal kevésbé éles, mint a drágább, így az első egy-két borotválkozást jó eséllyel képes hasonló szinten hozni – utána viszont már meredekebben csökkenhet a hatékonysága. Borotválkozási minőségben tehát nem járunk rosszabbul, ha egy olcsóbb, de azért jól teljesítő pengét cserélünk gyakrabban. A magasabb árú pengékhez képest az árkülönbség pedig olyan jelentős is lehet, hogy a kisebb „futásteljesítményű” olcsóbb pengéből többet használva anyagilag legfeljebb ugyanott, vagy még ugyanott sem vagyunk, mint a hosszabban használt, drága prémiumokkal. Ami pedig az ízlést illeti, ismerek olyat, aki az Auchanban 130 Ft-ért vett (10-es doboz!) LORD Classic-kal mindig csak egyszer borotválkozik, és aztán kidobja, mondván, hogy 13 Ft/borotválkozás mellett fog is ő szórakozni azzal, hogy figyelnie kelljen, meddig jó a penge, mikor romlik, mikor kell cserélni… Így minden alkalommal új pengével borotválkozik, biztos a tökéletességben, oszt' kész is, tenyér dörzsöl, boldogság.
Kép: P&P
Utolsó kommentek