A pamaccsal és szappannal-krémmel borotválkozók számára legalábbis biztosan. Merthogy lehet, és szoktunk is közvetlenül az arcunkon habosítani, de azért mindig jól jön, ha erre a célra egy-két bögre, csésze is van a háznál. Ezekből pedig a legnagyobb szín-, méret-, anyag- és formaválaszték a legjobb áron egyértelműen az IKEÁ-ban van. Körkép.
Először is: milyen a jó borotválkozóedény? Attól függ, hogyan és mire szeretnénk használni. Más forma kell akkor, ha a szappant is benne tartjuk, és más, ha üresen, csak a hab fölverésére használjuk. Előbbi esetben az alul szűkebb, magasabb falú bögre az ideális, utóbbi művelethez a kehelyszerűbb, azaz az alacsonyabb, de nagyobb átmérőjű, félgömbösebb csészeforma a kívánatos. Természetesen lehet kapni márkás borotválkozóbögréket is, de az esetek többségében azon kívül, hogy megtaláljuk rajta egy adott márka logóját, és hogy biztosak lehetünk benne, hogy ennek a márkának az utántöltő szappanja pont bele is illik, semmilyen egyéb előnyt nem nyújtanak – viszont minimum ötször annyiba kerülnek. (Mindezek persze nem vonatkoznak az olyan edényekre, amelyek tényleg speciális formát hordoznak, és edényboltban értelemszerűen hiába is keresnénk őket.)
Példának itt van ez az Edwin Jagger modell, amely egyben az egyik legelterjedtebb forma: az apothecary mug, azaz a „patikusbögre”.
Ugyanezt a bögrét megvehetjük Mühle és Kent logóval is, mindegyiket minimum 20 euró/font körüli áron. Annyi pluszt ad, hogy van fogója, és hogy a fent nevezett márkák szappanjai tökéletesen belepasszolnak: biztos nem kell rajtuk faragni, illetve nem is lötyögnek. Egy kezdő számára azonban ugyanilyen hatékony egy nóném bögre töredék áron, akár fogóval, akár fogó nélkül (utóbbi ugyanis nem létszükséglet, a habot keverni remekül, sőt, tán még jobban is lehet a bögrét a tenyérben tartva). Egy idő után valószínűleg úgyis leszünk már annyira sznobok, hogy vásárolunk ilyen saját márkás termékeket – lám, nekem is van... –, de azért nem árt tudni, hogy működhet ez máshogy is.
Na de nézzük az IKEÁ-t. A minap ugyanis elugrottam a budaörsibe, körülnéztem, jól be is vásároltam és a legnagyobb elégedettséggel távoztam. Vegyük sorba a zsákmányokat, közülük is kezdjük a keverőcsészékkel.
Elsőnek íme a létező legbesztebb báj. A neve Blanda, átlátszó üveg, 12 cm-es átmérőjű és 6 cm magas. 295 Ft, a célnak tökéletesen megfelel.
A hidegebb hangulatot és az inoxot kedvelőknek ugyanez rozsdamentes acélban is létezik, Blanda Blank néven, nagyjából azonos méretben, 695 Ft-ért.
Azok, akiket sem az üveg, sem az acél nem hoz lázba, a 365+ sorozatban mázas porcelánt is találnak. 695 Ft, az általam vett sötétszürke mellett bézs, fehér és világos türkiz színben is létezik. 13 cm széles, 6 cm magas, kifejezetten elegáns, szép formájú modell.
Térjünk most át azokra az edényekre, amelyekben már szappant is tarthatunk. Elsőnek álljon itt e kategória a legolcsóbb tagja, a Ljuvlig. 8 cm-es magasságával, 11 cm-es fölső és 6,5 cm-es belső-alsó átmérőjével három színben, 295 Ft-ért tökéletes választás kisebb szappanokhoz vagy reszeléses-olvasztásos „töltéshez”.
A Ljuvligot az isten is a Colonel Conk szappanhoz teremtette, pontosan beleillik – lásd címkép. (Ha konkrét szappanhoz veszünk bögrét, érdemes ismerni annak átmérőjét, vagy a vásárláshoz egyszerűen elvinni magunkkal.)
Ebből a „szappantárolós” típusból a legjobb méret és forma azonban a Smarta. 8 cm magas, fölső átmérője 11,5, a benti alsó 7 cm, azaz elég széles, sokféle szappan belefér. 495 Ft.
Igaz, hogy csak műanyag, de vidám és praktikus a Färgrik Trolsk. Négyesével lehet kapni, különböző színekben, és bár méretét tekintve alsó határeset (fönt 11, alul-belül 5,5 cm) szintén jó vétel – bár nem mikrózható, így csak reszelni tudjuk bele a szappant.
Ezt a Färgrik Trolskot egyébként pont ezért is vettem. Volt ugyanis régről két, a fogóig lefogyasztott Wilkinson rúdszappanom, amiket valahogy mindig sajnáltam kidobni.
Ráadásul pont egy-egy zöld és kék, és a színes tálkákat nézegetve beugrott, hogy itt az alkalom, hogy végre hasznosítsam őket. Ugyanitt, az eszcájgosztályon rögtön egy kis reszelőt is beraktam, komoly 295 Ft-ért (Charm).
A szappankákat szépen lereszeltem, egy-egy tégelybe öntve alaposan összepréseltem és most majd jól elhasználom őket.
A végére hagytam a legeredetibb vételt: a Röra nevű mozsarat. Egy tömbből csiszolt, vastag falú márványmozsár, a legzseniálisabb borotválkozóedény. Majdnem két kiló, szép egyenletesre csiszolt talppal, így gond és billegés nélkül pamacsolhatunk benne fél kézzel is. 2490 Ft-ért kiváló vétel, főleg úgy, hogy egyben ügyes konyhai mozsarunk is lesz – nekünk legalábbis eddig nem volt, és a párom kifejezetten örült neki, ami nem elhanyagolható szempont, ha az ember egy táskányi „borotválkozós izével” állít haza... Ennél stílusosabb edényt pedig keresve sem találnánk. (A második képen egy Georgetown Pottery duplafalú bögrével látható.)
Kiszámolva összesen 6195 forintot költöttem, azaz a húszfontos Edwin Jagger bögrém áráért kaptam kilenc darab ilyen-olyan, de nem kevésbé hasznos edényt, egy márványmozsarat és egy reszelőt. Ha valaki ennél jobbat tud, írjon!
Képek: Pamacs és penge
Utolsó kommentek