Talán emlékeztek még, hogy néhány hónappal ezelőtt volt itt egy kis trailer arról, hogy alaposan bevásároltam a márka mintáiból. Eltartott egy darabig, amíg az összesen átpemzliztem magam – de megvan, íme a TGQ-tudnivalókkal fűszerezett eredmény.
A The Gentlemen's Quarter amerikai kézműves márka, Colleen Hurley áll mögötte. Borotvaszappanokat, -krémeket és fürdőszappanokat készít, illetve aktuálisan már egy aftersévet is – sőt, legújabban kétféle kölnivizet is kínál. Szappanjait hideg eljárással készíti, büszke arra, hogy hozzájuk úgy alapanyagként (a legjobb növényi olajokat a színszappanhoz), mint adalékként (kecsketej, sheavaj, aloe vera, minőségi esszenciális olajok) csakis az elérhető legjobb minőséget használja, és hogy ezek száz százalékig természetesek, mindenféle mesterséges alkotóelem nélkül. Mint az immár a számomra is bebizonyosodott: a TGQ-szappanok népszerűségének a nagy amerikai fórumokon történő szárnyalása nem megalapozatlan. Viszonylag kevés vízzel (a pamacsot elég egy kicsit a csap alá tartani és már indulhat is) és könnyen habosíthatók, s kiváló állagú, jól síkosító habot adnak, mindezt igen kellemes illatokkal, amelyek között mindenki megtalálja a magának valót (lásd később).
Borotvakrémjeit egy harmincas évekből előbányászott recept alapján készíti: a folyamatban előbb a hideg és a meleg eljárás is szerepet kap, majd egy hónapos érlelés következik nagy üvegedényekben – de úgy, hogy ezen idő alatt a selymes-krémes állag érdekében minden második nap kézzel „fölhabveri” az egészet. A készítési folyamat tehát ezeknél is teljesen kézműves és általa irányított-ellenőrzött, azaz nem előre megvásárolható kozmetikai alapkrémből dolgozik. S hogy ez a krém hogyan működik? Kérem szépen, tökéletesen – de hozzá kell szokni. Ez persze a szappanok-krémek legtöbbjére általánosságban is igaz, hisz mindegyikből akkor tudjuk a legjobbat kihozni, ha már kiismertük a szeszélyeit – ugyanakkor vannak toleránsabb és kevéssé megbocsátó darabok. A TGQ-krém ilyen: elsőre jól el is rontottam, mert sok vízzel kevertem (értsd: nem csapkodtam szárazra a pamacsot és volt pár csepp víz a bögre alján), és egy csalódást lető, alig habos, híg valamivel kellett borotválkoznom – igaz, azért persze így is sikerült. Aztán később valamit kérdezni akartam Colleentől levélben, és akkor láttam, hogy korábban már előre szólt is, hogy figyeljek, mert a krémjeihez nem kell sok víz. Valóban látványosan kevés kell hozzájuk, de úgy, hogy emellett nincs szükségünk az átlagosnál nagyobb mennyiségű krémre. A pamacsot érdemes teljesen kicsapkodni, és a vizet inkább utólag, némi tálkába fröcsköléssel adagolni, ha szükséges. A TGQ-krémek habmennyiség tekintetében ugyan nem rekorderek, de nagyon jó konzisztenciájú és főleg igen tartós habot adnak.
A The Gentlemen's Quarter egyelőre egyetlen, generikus after shave-vel rendelkezik. Illata gyógynövényes: ha a Weleda az Unicumra, akkor ez meg az Underbergre emlékeztet. Talán még némi szantál is lehet benne. Arcunkra kenve először ijesztően tapadós, ragadós réteget képez, de a kezünkről már sima vízzel is elsőre majdnem maradéktalanul lejön, esetleg egy kis szappanra lesz szüksége annak, aki hozzám hasonlóan nem szereti a kezén a zsíros dolgokat. Az arcon a sűrű réteg aztán elég gyorsan, pár perc alatt fölszívódik. Ez az aftersév nem a tetszetősségről, az illatról, hanem az ápolásról és a védelemről szól. Télre, hideg szélbe való, de oda kitűnő.
Most pedig lássuk az illatokat.
Desert Ironwood: fűszeres (szegfűszeg-fahéj), szantálos-cédrusos illat, nem túl intenzív, kellemesen elegáns. Mondjuk az utóbbi két fa éppen nincs is benne, de az illatvilág, a hangulat az ezekre jellemző, így aki a szantál és cédrust vonalat szereti, az ezt is fogja.
Orange Patchouli: diszkrét narancsillat. Nem bergamott-, nem narancsvirág-, nem narancshéj-, hanem szó szerinti narancsillat, kettévágva, facsarva. A pacsulit nem igazán érzem. Nem túl tartós, borotválkozás után bármilyen más illat követheti.
Provence Lavender: elegáns, finom, diszkrét illat. A levendulától sokan félnek, mert leginkább valami éles, csípős, kámforos, molyirtónak használt dologra, illetve annak illatára asszociálnak. Holott a levendulának számos változata létezik, és a legjobbnak, legértékesebbnek tartott (és ezért messze a legdrágább) francia levendula kifejezetten finom valami. Ebben a szappanban is provence-i levendula esszenciális olaját találjuk. A borotválkozás elején némi hűsítő érzés is tapasztalható, utána az illata nem marad tartósan rajtunk.
Bay Rum with Sweet Orange: orrunkban babérlevél, szegfűszeg és fahéj, a narancsot nem különösebben érzem ki. Fűszeres, borsos, mézeskalácsos, forraltboros hangulat (megannyi bay rum jellemző), hideg téli napokra.
Creme de Campagne: kellemes, üde illat, méghozzá a friss, reszelt citromhéjé. A lime-vonal legjavából való, a műfaj kedvelői szeretni fogják.
Gentleman's Oak and Moss: elegáns, visszafogott, kifejezetten fás illat, mintha egy régóta üresen álló faládikába szagolnánk bele. Harsányságra vágyók kerüljék, szintúgy a szombati buliba indulók: ez nem csajozós odőr.
Highlander: a sorból kitűnő, meglepő eperhús-szín, ráadásul halványabban bár, de a hab is ilyen lesz, vicces. Illata kellemesen gyógy- és fűszernövényes (rozmaring és citromfű), aki kedveli ezt a vonalat, az szeretni fogja. Nekem tetszik, sőt, talán a kedvencem a TGQ-sorozatból.
Autumn spice: egy az egyben mézes puszedli, becsszóra! S mint ilyen, a nevével ellentétben nem csak őszi, hanem nagyon kellemes téli, az év végi ünnepek hangulatát árasztó illat.
Cavendish Black: aki valaha pipázott, annak a Cavendish szó hallatán mindenképp megdobban a szíve. Nem gondoltam volna, de az aromás pipadohány tényleg benne van ebben az illatban: nem harsányan, hanem visszafogottan – de ott van... Nagyon finom és elegáns illatkompozíció, nem véletlenül a TGQ egyik bestsellere.
Árak és kiszerelések: a borotvaszappanok 85 és 30 grammos méretben léteznek, illetve mintaként 15 g-os kiszerelésben is – utóbbi egy 5 cm átmérőjű, 6 mm vastag korong, tehát azért meglehetősen kiadós. A legnagyobb pakkok illattól függően 10-15 dollárba kerülnek. A krémek 105 és 30 grammos tégelyben jönnek, illetve itt is van minta, 7 grammos kis tégely, ami úgy 3-5 borotválkozást ad ki. A nagy borotvakrémek illattól függetlenül egységesen 15 dollárba kerülnek. Colleen példásan gyorsan küldi a pakkot.
Lesz még vele dolgom nekem is. A Highlandert mindenképp rendszeresíteni fogom, illetve a szappanok között újabban megjelent az Armani Black Code, a Blackberry Sage és a Gentlemen's Whiskey is, amelyeket közszolgálatilag, önfeláldozón, az irántatok érzett felelősség korbácsolta lelkiismeret okán, s persze az útvesztőben nektek szolgáló iránymutatásként kénytelen leszek szintén kipróbálni.
A The Gentlemen's Quarter honlapja
Utolsó kommentek